Proběhlé výstavy  >  Naděžda Friedlová

N ovinky O galerii A ktuální výstavy P roběhlé výstavy I nteriér D ruzí o nás P artneři K ontakty N apište nám M apa stránek

Naděžda Friedlová

Viklany II Výstava s neobvyklým názvem Viklany II prezentuje kolekci prací Naděždy Friedlové na ručním papíře.

"Nikdy jsme nechtěla dělat nic jiného, proto i středoškolské studium mělo jednoznačný směr," říká autorka, která miluje materiály, jež jsou pro ni zároveň hlavní uměleckou inspirací. Svou dřívější práci s textilem považuje za uzavřenou kapitolu. Jak sama říká, má ráda objevování a experiment. Ruční papír poznala už na střední škole. "Velké Losiny, to pro nás byl pojem. Dostávali jsme z papíren jen odřezky, ale už tenkrát jsem zjistila, že se ruční papír vůbec nechová jako papír, ale spíše jako látka. Že ho lze muchlat, barvit, batikovat, vyprat a pak zase narovnat. Ruční papír je živý a v dnešní době je dostupný v mnoha materiálových variacích, například rýžový…" líčí nadšeně Friedlová.

Výstavu Naděždy Friedlové  tvoří kolekce prací na ručním papíře, která vznikala ve dvou etapách. "Myšlenku jsem zpracovávala už dříve a několik prací se objevilo na různých společných výstavách. Některé kolegy výtvarníky nápad zaujal a nakonec mě vyprovokovali, že jsem se k němu vrátila. Do souboru prací jsem vnesla více hravosti a barevnosti." Pro autorku je výtvarná tvorba potřebou k udržení životní síly a duševní rovnováhy. Když se jí v životě něco dotkne, s něčím se potká, co si nedokáže sama pro sebe vyřešit, srovná se s tím ve své práci. A právě o vyrovnávání rovnováhy jsou její Viklany.

Výtvarná tvorba Naděždy Friedlové inspirovala Dagmar Čaplyginovou k napsání několika básní.

zpět   |   nahoru   |   domů
 

 
 
administrace
943 591 / 3
       
Všechna práva vyhrazena / © 2008 Pod Svícnem o.s. / realizace nextWEB