Proběhlé výstavy  >  Jaromír 99

N ovinky O galerii A ktuální výstavy P roběhlé výstavy I nteriér D ruzí o nás P artneři K ontakty N apište nám M apa stránek

Jaromír 99

Jaromír 99 Jaromír 99 vystavoval comix Svatební košile na motivy Erbenovy Kytice a své rané kresby.  

Jaromír 99 o sobě:     
    
První komiksy jsem začal kreslit asi ve školce. Preferoval jsem příběhy z Divokého západu, v nichž vítězili bandité. Ve škole jsem objevil skvělé medium - piják. Na něm se odehrávaly strašlivé bitvy mezi německými Tygry a sovětskými T 34, ruské tanky většinou zcela shořely. Asi v páté třídě jsem v LŠU tajně přestoupil z houslí (uměl jsem na housle Když jsem husy pásala…) do výtvarky (rodiče spíš tíhli k cimbálovce), kde jsem poznal učitelku Liškovou, která mě po čtyři roky nutila kreslit portréty a figury. Dnes jsem jí za to velice vděčen.        
       
S pubertou přišel punk rock a rezignace na veškeré výtvarno. Před revolucí jsem pracoval jako kotelník v jesenické nemocnici, a když nám ji předělali z koksu na plyn, měl jsem náhle spoustu času, takže při nočních šichtách jsem začal opět kreslit.         
       
Po revoluci jsem spoluvlastnil kavárnu Malíček a hodně se věnoval skupině Priessnitz, takže kreslení šlo opět stranou. Až po přestěhování s rodinou do Prahy se nabídla možnost pracovat na storyboardech, což mě dost nakoplo - jednak jsem se musel něčím živit, jednak mě to přinutilo intenzivně na sobě pracovat, protože reklama či film vyžadují dosti realistický styl, který je blízký komiksům.       
        
Jméno Jaromír 99 používám od roku 1999, kdy jsem začal používat internet, protože chci striktně oddělit kreslení a hudbu, kterou skládám s kapelami Priessnitz a Umakart pod mým občanským jménem Jaromír Švejdík.       
        
V dětství jsem miloval Rychlé šípy, hlavně černobílá Stínadla, komiksy z ábíček, různé Pify, ilustrace Buriana, Kruma, Alše - tedy asi spíš tu realistickou podobu výtvarna. Později jsem objevil Alfréda Kubína, který mě uhranul svým magičnem a tajemstvím. Též mám moc rád německé expresionisty (Otto Dix, Georg Grosz) a figury Egona Schieleho. Ze současných comicsových autorů mám rád Mikea Mingolu, Franka Millera, Carlose Sampayu, Davida B., Masashiho Tanaku, Thomase Otta, Arta Spigelmana atd. atd.       
      
Text byl převzat z
Komiks.cz - (Téměř) vše o (nejen) českém komiksu

Zajímavé souvísející odkazy:   
www.aloisnebel.com
Jaromír 99
www.priessnitz.com
zpět   |   nahoru   |   domů
 

 
 
administrace
943 575 / 4
       
Všechna práva vyhrazena / © 2008 Pod Svícnem o.s. / realizace nextWEB