Druzí o nás

N ovinky O galerii A ktuální výstavy P roběhlé výstavy I nteriér D ruzí o nás P artneři K ontakty N apište nám M apa stránek

Napsali o nás

21.12.2009 - Respekt - Petr Korč vydupal ze země dům, který spojuje celé město

16.11.2006 - kulturní příloha časpisu REFLEX - Jaroslav Rudiš     

Kulturní příloha časopisu Reflex představuje ve své rubrice NA TAHU "Neobyčejný Dům Pod Svícnem"     

     

V materiálu spisovatele Jaroslava Rudiše zaznělo např:     

     

...Dům Pod Svícnem je kulturní ostrůvek ve Frýdku-Místku – můžete sem zajít do galerie, do antikvariátu nebo si tu třeba dát obří steak. Frýdek-Místek je zvláštní místo. Možná to je tím, že jednou půlkou sedí na Moravě a druhou ve Slezsku. Možná tím, že je přervané dálnicemi a obehnané paneláky.      

     

Z centra Frýdku ale paneláky vidět nejsou. A z Domu Pod Svícnem ani cítit. Stojí kousek od malebného náměstí ve Farní 16 a je to krásné místo. Ten dům je starý přes dvě stě let a před lety se pomalu hroutil sám do sebe. Zachránila ho totální čtyřletá rekonstrukce. Na architektonické studii se podílel třeba i David Vávra.      

     

Vznikl unikátní prostor, naplněný vůní starých knížek, dobré kávy, neviditelnými vlnami Internetu, na který se zdarma můžete připojit i na toaletě, a kulturou. Kancelář tu má třeba místní filmový klub i organizátoři každoročního festivalu Sweetsen fest, který se snaží objevovat a mapovat nejen místní kapely, ale třeba i divadla.      

     

Když vejdete dovnitř, napravo vás nejdříve nasaje skvěle zásobený antikvariát. Mají tu vše od starých pohlednic přes romány pro ženy i muže až po staré gramodesky s Mišíkem či Pražským výběrem. Hned naproti je malá kavárna s pár stolky, krásnou trafikantkou, čerstvými koblihami, novinami a silným italským espresem.      

     

Vzadu je pak ukrytá nejtajemnější a možná nejkouzelnujší část celého domu – dvoupodlažní „neobyčejný klubar“ Pavlač s letní terasou, galerií, kde se mimo jiné jednou za rok pořádá tematická kolektivní výstava Salon, velkým akváriem s rybičkami a malým pódiem, na kterém se občas hraje, někdy čte a čas od času i spí...     

     

... Rybičky se honí v akvárku, hudba hraje, lidi hučí a mezi hosty se občas jen tak v pantoflích projde pan domácí Petr Korč.      

     

A pokud chcete raduji klid a na obří steaky nemáte sílu nebo žaludek, v prvním patře je skvělá vegetariánská restaurace Etno. Bez alkoholu a cigaret tu můžete meditovat celý den. A třeba vás napadne, proč ve vašem městě nevyrostlo něco takového, jako je Dům Pod Svícnem ve Frýdku...      

     

Celý článek si můžete přečíst v časopise Reflex.     

     

Více informací o Domě Pod Svícnem naleznete na www.podsvicnem.eu.     

     

5.1. 2006 - Martin Mikolášek - REFLEX      
Salon Barva - Galerie Pod Svícnem       

Galerie Pod svícnem se profiluje jako další centrum současné výtvarné scény ve Frýdku-Místku. Již třetí ročník salónu sved dohromady na 36 umělců. Společným tématem jejich děl je pro letošní rok barva pojímaná vždy osobitým autorským způsobem. Zastoupena jsou díla všech žánrů a podob – od kresby přies malbu a sochu až k fotografii. Napňuje se tím původní smysl salónu jako otevřiené přehhlídky aktuálního umění. Mezi vystavujícími méně známými autory se proto objevují i známější osobnosti (např. Lubomír Jarcovják, Marek Pražák). Vznikl tak prostor pro vzájemnou konfrontaci rozdílných přístupů k umění.   


19.11.2005 -  Petr Broulík - Mladá fronta DNES     
Z původního antikvariátu je líheň kulturních projektů: Dům Pod Svícnem slaví     
    
Frýdek-Místek - Nejen rockeři oslaví zítra páté narozeniny pozoruhodného projektu Dům Pod Svícnem, díky němuž ve Frýdku-Místku vznikla řada zajímavých kulturních projektů.     

V klubu Stoun dnes od půl osmé večer vystoupí kapely Prouza, Priessnitz, Nierika a také U-Bahn, známá z původních českých comicsů, které spojuje hlavní postava jesenického železničáře Aloise Nebela. Za jeho příhodami, které začaly knihou Bílý Potok, stojí právě členové známé rockové kapely Priessnitz.     

Koncert všech čtyř hudebních skupin budou moci vidět v přímém přenosu i návštěvníci Domu Pod Svícnem, kde bude velkoplošné plátno.  

Zvučit koncert k pátým narozeninám Domu Pod Svícnem bude hudební producent kapel Kryštof či posledního alba Tata Bojs Dušan Neuwerth. Ten se má mimo jiné podílet na novém albu kdysi populární a v posledních letech opět fungující frýdecko-místecké kapely Prouza.     

Zájemci budou moci koncert sledovat i na internetových stránkách www.802.tv, kam jej budou přenášet tři kamery z klubu Stoun.     

Dům Pod Svícnem v historické zástavbě Frýdku vznikl nejprve jako antikvariát, ale za svou existenci se stal líhní mnoha zajímavých kulturních projektů.    

V komplexu domu je trafika, kam lze zajít na kafe a přečíst si noviny či časopisy, vegetariánská jídelna či „klubar“ Pavlač. Majitel Petr Korč před dvěma lety obnovil v kině Vlast ve Frýdku-Místku zaniklý filmový klub a ten se rázem vyšvihl mezi nejnavštěvovanější kluby v zemi. Korč rovněž pomohl kapele Prouza zpět na pódia a pořádá každoročně ke konci roku výtvarné salony, kterých se účastní mnozí výtvarníci z Frýdku-Místku.     

„Dnes už jsme ve fázi vylepšování všech našich projektů. Některé ze záměrů vypadaly zpočátku jako sebevražedné pokusy, ale jsem rád, že je obyvatelé města přijali,“ říká Petr Korč.    

21.08.2004 - MARTIN JIROUŠEK - MF DNES    
Lipus a Vávra navštíví Svícen   
  
Autorský tandem uvede nejnovější díly fenomenálního seriálu Šumná města  

Frýdek- Místek - Nejnovější díly proslulého televizního seriálu Šumná města budou k vidění příští sobotu ve frýdecko-místeckém klubu Pod Svícnem. Osobně je přijedou představit jejich tvůrci, autorský tandem Radovan Lipus a David Vávra. Součástí premiéry bude beseda s autory, ale také unikátní výstava kreseb herce a architekta Davida Vávry.    

"Přislíbeny jsou díly z nové série Šumných měst věnované Valašskému Meziříčí a Kroměříži," upozorňuje dramaturg akce Petr Korč. Přislíbena je i výstava kreseb Davida Vávry, která bude mít v ten večer slavnostní vernisáž. Tímto uvedením se tak završí spolupráce s klubem, která má již malou tradici. Radovan Lipus a David Vávra se totiž se svým autorským projektem v klubu Pod Svícnem neobjevují poprvé. "Poprvé k nám se Šumnými městy zavítali před rokem. Již tehdy jsme se dohodli, že pan architekt u nás bude vystavovat. Původně to měly být koláže, ale nakonec se z toho vyklubaly kresby," vysvětluje Petr Korč.    

Klubový pořad Šumná města příhodně zapadá do dramaturgie osobitého klubu Pod Svícnem. "Je jasné, že tady ze Svícnu nebude nikdy rockový klub ani se tady nebudou pořádat taneční večírky. Chceme se soustředit na osobité komorní akce na kterých se budou pravidelně objevovat pozoruhodné osobnosti alternativní scény," říká dramaturg a majitel klubu. Klíčovým cílem bude jednou nebo dvakrát do měsíce opepřit stávající program pravidelných výstav známým hostem. Tentokrát se v roli vzácného koření objeví televizní fenomén posledních let, stylizovaný dokument. "Radovan Lipus je pro mne naprosto neuvěřitelný zjev. Udělal kus práce. Je mi sympatický tím, že se věnuje takovým činnostem, které nepřinášejí ovoce okamžitě. Dá to sice více práce, ale také to právě proto má větší hodnotu," dodává Korč. Projekce začne v 18 hodin.    

28.02.2004 - TEREZA GAVLÍKOVÁ - MF DNES    
Dům Pod Svícnem přivítá Rudiše    
   
Autorské čtení a hraní spisovatele Jaroslava Rudiše zahájí program literárních pořadů  
  
Svou úspěšnou knihu i soundtrack Nebe pod Berlínem představí autor Jaroslav Rudiš ve frýdecko-místeckém Domě Pod Svícnem.    
    
Frýdek-Místek - Dům Pod Svícnem, který funguje již třetím rokem jako malé frýdecko-místecké kulturní centrum, uvede v úterý 9. března první letošní hudebně-literární večer.   
 
Hostem bude spisovatel a novinář Jaroslav Rudiš, který právě v předjarních měsících vyrazil na "turné" s četbou svého úspěšného románu Nebe pod Berlínem a s koncertním projektem U-Bahn, jenž vznikl na základě Rudišova literárního díla.   

Rudišův pozoruhodný autorský debut Nebe pod Berlínem získal v roce 2002 Cenu Jiřího Ortena. Nebe pod Berlínem, kniha pro živé i mrtvé, aneb rockové příběhy z berlínského metra, vznikla na základě Rudišova dvouletého pobytu v Berlíně. Zájem si získala především strhující dynamikou a syrovostí, s jakou autor ohmatává tep "podzemního" života německé metropole. Schopnost Jaroslava Rudiše zachytit až naturalisticky tep ulice, umění literární zkratky a smysl pro komično a ironii, to všechno dohromady vytváří strhující čtenářský zážitek. "Mám rád upřímnost. Tedy třeba to, co píše Hrabal, to, co zpívají Iggy Pop nebo Garáž a Priessnitz," říká autor, jehož brilantně napsané dialogy mnozí přirovnávají k hrabalovským "hovorům lidí". Rudišovo autorské čtení není ovšem jen čtením, ale také hraním. Pravidelně Rudišovy texty doprovází na kytaru Petr Kružík ze skupiny Priessnitz.   

"Naše spojení jsme nazvali U-Bahn. Společně z improvizace přecházíme do písniček a zase chvíli hrajeme a potom se hudba zase zpátky rozplývá pod to moje čtení," popisuje průběh autorského večera Rudiš. 

Součástní literárního večera ve frýdecko-místeckém Domě Pod Svícnem bude také vernisáž komiksu Svatební košile a dalších kreseb Jaromíra 99, zpěváka a textaře jesenické skupiny Priessnitz. Jaromír 99 je společně s Rudišem autorem černobílého komiksu ze Sudet Bílý Potok/Alois Nebel, který vyšel u nakladatelství Labyrint na sklonku loňského roku. Akce začíná v osm hodin večer.    

"Čtení Jaroslava Rudiše je první akcí připravovanou v Domě Pod Svícnem," uvedl organizátor Petr Korč. "Další bude 18. března koncert Vladimíra Václavka k jeho nové desce Písně nepísně," dodává Korč.    

22.10.2003 - PETR BROULÍK - MF DNES    
Frýdek-Místek má v lidech skrytou energii, říká knihkupec a rebel    

Frýdek-Místek - Petr Korč z Frýdku-Místku mohl být obyčejný ekonom a pracovat třeba někde "nahoře" v Praze, kde studoval.    

Dnes má za sebou úspěšný vznik galerie a antikvariátu Pod svícnem a klubu Pavlač ve Frýdku-Místku.    

Za pár let se mu podařilo různými projekty a akcemi nenásilně zaujmout nejen mladé lidi ve Frýdku-Místku a stát se spokojeným podnikatelem, ale i rebelem.  

"Mohl jsem v Praze zůstat, ale jsem patriot Frýdku-Místku. Utekl jsem zpátky. Frýdek-Místek má velkou skrytou energii už od dob, kdy se tu mísila německá, židovská a polská kultura," říká muž, který v krátké době tří let postupně otevřel v historické čtvrti Frýdku antikvariát, galetii, nekuřáckou jídelnu, klub, pavlačovou restauraci a trafiku, v níž si kupující může třeba přečíst koupené noviny u stolku a šálku kávy. Dal tak práci třinácti lidem a jeho podniky denně navštíví stovky lidí. "Z mého domu se nenásilně stává komunikační centrum," říká Petr Korč. Přitom dnes známý dům Pod svícnem byl ještě v polovině devadesátých let odpudivou ruinou bez střechy, v níž přespávali bezdomovci. "Byly tu dvoumetrové nánosy dřevomorky a v jedné místnosti rostl strom," vzpomíná Korč. "Přestože to nebyla žádná památková stavba, vyhrabali jsme z archivu dokumenty, jak dům vypadal kdysi. Přesně podle nich jsme potom zrekonstruovali fasádu za nemalé peníze," říká muž, který v domě vytvořil postupně dvě výstavní síně, jedinou nekuřáckou restauraci ve městě a klub, který láká interiérem kromě avantgardní mládeže i vyznavače historie. A proč dům, kde se dnes schází muzikanti, výtvarníci, básníci a lidé jim blízcí, nazval Pod svícnem? "Možná symbolizuje právě to, co se tady děje. Upekly se tady totiž i takové věci, které se nemusí líbit třeba současnému vedení radnice. A ta je odsud vzdálená pár desítek metrů. Takže jsme vlastně pod svícnem," říká s nadsázkou Petr Korč.    

Část návštěvníků Pavlače totiž spojuje nespokojenost s tím, že místní radnici dnes vládne koalice ČSSD a KSČM. Právě Pod svícnem se rodily protestní akce proti stavbě Kauflandu v historické zóně Frýdku či petice S komunisty ne!, která proti levicové koalici brojí.    

Petr Korč však jen nekritizuje. Vede už půl roku městský filmový klub, který se za krátkou dobu své existence zařadil mezi nejlepší kluby v zemi. Před několika lety se manažersky postavil za znovu obnovenou kapelu Prouza, která dnes opět koncertuje po celé zemi. "Zatím jsem ale nic nedokázal. Mám spoustu projektů v hlavě," říká Petr Korč. Chtěl by například právě na frýdeckém náměstí a v zámku pořádat divadelní a hudební festival.    

"Frýdek-Místek má v místních lidech skrytý velký potenciál a energii. Jen je třeba tu energii nahromadit a vypustit ven," říká Petr Korč.    


zpět   |   nahoru   |   domů
 

 
 
administrace
958 980 / 6
       
Všechna práva vyhrazena / © 2008 Pod Svícnem o.s. / realizace nextWEB